Kategorie
Papriky je potřeba předpěstovat, semena sázíme buď do sadbovacích kostek (grodan, jiffy) nebo do kvalitní zeminy provzdušněné například perlitem (growmix, batmix), nejlépe sterilizované, bez škůdců a zárodků plísní. Na plísně a hmyz je potřeba dávat pozor po celou dobu pěstování a problémy okamžitě řešit! Prevencí proti škůdcům kladoucích vajíčka do zeminy (např. smutnice) je dát na povrch cca 2cm písku, do něj svoje potomstvo již nenasadí.
Předpěst začíná již v lednu až únoru (podle odrůdy, aby úroda stačila dozrát). Sázíme cca 3mm hluboko. Doporučujeme použít miniskleník, který udrží vysokou vlhkost. Důležitým faktorem při klíčení je teplota - měla by být okolo 30°C. Semínko vyklíčí podle odrůdy za pár dní, ale třeba i za měsíc a půl. Je dobré 1-2x za den nadzvyhnout víko miniskleníku, aby se vzduch vyměnil za čerstvý (výměna vzduchu je důležitá i později ve skleníku či foliovníku).
Jakmile se objeví první lístky, je nutné dopřát rostlinkám dostatek světla. Nejlepší je jim uměle přisvítit, aby příliš rychle nevytáhly a nezlomily se. Také snížíme vlhkost otevřením průduchů miniskleníku a poté již postačí pokojová teplota. Po pár dnech je přesadíme do květináčů, přitom je dobré k nim přidat podporu, kterou může být například bambusová tyčka - dříve nebo později bude potřeba. Na dno květináče dáme nějakou drenáž, alespoň 2cm (keramzit, hydroton, perlit, ale postačí i kamínky). Papriky milují světlo, ale příliš silný sluneční svit je dokáže spálit. Nemají rády průvan - podle toho je třeba vybrat konečné umístění. Ven můžeme přemístit až když noční teploty nebudou klesat pod 10°C.
Papriky pocházejí z tropů, přesto nepotřebují mokrý substrát, naopak přelitím je můžete zahubit. Samozřejmě špatně je i nedostatečná zálivka. Vhodné je před zaléváním potěžkat jednotlivé květináče, tím poznáte, která kytička potřebuje zalít a hlavně jak moc je zalít. Zaléváme tedy s mírou a vzhledem k tomu, že papriky jsou náročné na živiny, jednou za týden přidáme hnojivo, kterým může být například Chilli Focus. Hnojivo by mělo být nechemického původu.
Při dodržování správných podmínek se za pár týdnů/měsíců objeví první květ - ten je potřeba odstranit!!! Paprika má totiž tendenci dávat většinu síly právě do prvního květu/plodu a ostatní zanedbávat. Po jeho utržení rostlina rozloží své síly rovnoměrně do všech ostatních květů/plodů.
Pokud pěstujete rostlinky např. doma za oknem a tedy vám je neopyluje hmyz či vítr, musíte rostliny opylovat sami. Ideální je tenký štětěček. Lepších výsledků dosáhnete, pokud opylujete květ pylem z jiného květu (případně z jiné rostliny, pochopitelně stejné odrůdy). Plody dozrávají zpravidla postupně. To, že jsou už zralé poznáme podle jejich změknutí při dosažení botanické zralosti. Některé druhy vám to naznačí tím, že přestanou plod vyživovat a stopka plodu je vyditelně zkroucená - asi jako když ždímete hadr.
Přejeme bohatou pálivou sklizeň!
Team Specialgrower